Projekt realizowany przez:
Konsorcjum AGH-UJ (umowa w przygotowaniu), na UJ Wydział FAIS
Cel projektu:
Badanie oddziaływania aktywności słonecznej (w tym rozbłysków w zakresie UV i X, oraz strumieni wysokoenergetycznych cząstek) na propagację fal ELF, dla testowania ich wpływu na stan jonosfery Ziemi.
Skrócony opis:
Wykorzystanie badania propagacji fal ELF na planetach Układu Słonecznego wymaga jak najlepszego zrozumienia ich charakterystyk na samej Ziemi, gdzie możemy tanio zebrać bogaty materiał obserwacyjny fal ELF i bezpośrednio pomierzyć szereg potrzebnych do jego interpretacji fizycznej charakterystyk falowodu grunt-jonosfera i zaburzeń fizycznych jakim podlega. W niniejszym projekcie zamierzamy przeprowadzić szerokie pomiary zmiennych pól elektromagnetycznych ELF z pomocą należącego do UJ międzykontynentalnego systemu WERA (http://www.oa.uj.edu.pl/elf/index/projects3.htm), wykorzystywanego wspólnie z katedrą elektroniki AGH, który prowadzi ciągły monitoring takich pól. Pomiary te zestawione z danymi satelitarnymi monitorującymi stan pogody kosmicznej i aktywność Słońca ma pozwolić na określenie wpływu tych czynników na stan jonosfery ziemskiej i generację fal MHD w magnetosferze Ziemi. Planuje się też współpracę z kosmicznymi misjami badania elektryczności atmosfery (w tym ASIM na ISS, z którym podpisano LoI) oraz badania ziemskich błysków promieniowania gamma (TGF) pozwalające nie tylko na badania Ziemi, ale i na przygotowanie podobnych projektów pomiarowych dla innych planet w planowanej przyszłej fazie projektu.
Metodologia projektu:
- Prowadzenie w OA UJ i na AGH ciągłej kampanii pomiarowej fal EM ELF na Ziemi z pomocą systemu WERA . Utrzymanie sprawności pomiarowej wszystkich stacji systemu.
- Analiza danych pomiarowych oraz modelowanie numeryczne badanych procesów.
- Prace laboratoryjne nad przygotowaniem zmodyfikowanej wersji stacji pomiarowej ELF. Prace nad zwiększeniem niezawodność oraz umożliwieniem transmisji danych pomiarowych on-line ze wszystkich stacji pomiarowych systemu WERA..
- Przygotowanie rozszerzenia systemu WERA o nowe stacje w Azji i Australii. Przygotowanie miejsca do instalacji i podpisanie porozumień odnośnie obsługi stacji na miejscu, budowa i docelowa instalacja i eksploatacja nowych stacji.