Sun Lab

Sun Lab zajmuje się wpływem aktywności słonecznej na środowisko kosmiczne w pobliżu Ziemi zwanym jako Pogoda Kosmiczna (Space Weather).

Aktywność ta, szczególnie gdy ma duża i zmienną intensywność, może mieć poważne skutki dla cywilnej, jaki i wojskowej technologii umieszczonej w kosmosie (np. operacje satelitarne, zakłócenia komunikacyjne), a nawet w niższej atmosferze i na powierzchni Ziemi (np. lotnictwo i sieci elektryczne), od których to systemów nasze społeczeństwo w coraz większym stopniu jest uzależnione. Jest też oczywiste, że prognozowanie pogody kosmicznej będzie miało kluczowe znaczenie w planowanych misjach kosmicznych, w szczególności załogowej misji na Marsa. Dlatego ta dziedzina badań naukowych jest intensywnie rozwijana na całym świecie a jej znaczenie ciągle rośnie.

Badania Sun Lab będą się koncentrowały na poszukiwaniu metod pozwalających lepiej prognozować wszelkie niebezpieczne zjawiska generowane na Słońcu oraz ich wpływ na naszą planetę. Składać się one będą z trzech segmentów:

  • Słonecznyw tym segmencie badania będą obejmowały wszystkie zjawiska związane z aktywnością Słońca (obszary aktywne, rozbłyski, koronalne wyrzuty masy)
  • W ośrodku między Słońcem a Ziemią- ten segment poświęcony jest badaniu koronalnych wyrzutów materii (coronal mass ejections, CMEs). On są źródłem najsilniejszych zaburzeń geomagnetycznych na Ziemi. Obecnie, wspólnie z kolegami z NASA GSFC największy katalog CMEs.
  • W okolicach Ziemi – segment ten obejmuje badania związane ze skutkami aktywności słonecznej obserwowanymi w okolicach naszej planety. Efektem tych badań powinno być poszukiwanie metod pozwalających lepiej przewidywać intensywność burz geomagnetycznych oraz wpływu strumieni energetycznych cząstek i wysokoenergetycznego promieniowania na ziemska magnetosferę oraz atmosferę.