Seminaria Planetary Lab

Zapraszamy Państwa do udziału w otwartych seminariach Planetary Lab, które odbywać się będą od kwietnia 2021 r. w każdy ostatni czwartek miesiąca o godzinie 18:30 w zespole MS TEAMS Planetary Lab – Seminars. Na każdym seminarium prezentowany jest ok. 45 minutowy wykład związany z działalnością Planetery Labu, po którym następuje krótka dyskusja.

Więcej informacji: https://mars.uj.edu.pl/index.php/seminars/

ASIM

Nasza grupa badaczy z Obserwatorium Astronomicznego dołączyła do projektu kosmicznego ASIM (the Atmosphere-Space Interactions Monitor; https://asim.dk ) na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ramach tej współpracy pomiary dokonywane ziemskim systemem stacji pomiarowych fal elektromagnetycznych ekstremalnie niskich częstości WERA (współpraca z AGH, http://www.oa.uj.edu.pl/elf/index/projects3.htm) są wykorzystane do poszerzenia badań prowadzonych z kosmosu w ramach projektu ASIM, w tym pomiarów wyładowań atmosferycznych w obszarach burzowych, przejściowych rozbłysków optycznych w atmosferze (Transient Luminous Events, TLE) czy ziemskich błysków promieniowania gamma (Terrestrial Gamma-ray Flashes, TGF).

Projekt CENAGIS

W dniu 25 lutego na Politechnice Warszawskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli instytucji naukowych, dotyczące realizacji badań marsjańskich w ramach projektu CENAGIS. Przedstawiciele PW, CBK, IGiK, UJ, AGH i PP zaproponowali zestaw kliku projektów marsjańskich o różnej tematyce, które mogą być realizowane z wykorzystaniem infrastruktury CENAGIS. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: https://cenagis.pw.edu.pl/.

Dzień Informacyjny – Program Naukowy ESA

W dniu 6 lutego w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbędzie się dzień informacyjny dotyczący Programu Naukowego ESA. W czasie spotkania bilateralnego z przedstawicielami ESA, nasz zespół będzie mógł przedyskutować możliwości udziału w projektach ESA.

Hackathon w branży kosmicznej

Kapitech razem z Astri Polska, Instytutem Geodezji and Kartografii oraz SkyHubem zaprasza zainteresowane zespoły do wzięcia udziału w wydarzeniu z branży kosmicznej. Copernicus Hackathon będzie miał miejsce pomiędzy 7 marca (rozpoczęcie warsztatów) a 14 marca 2020, kiedy to odbędzie się finał. Uczestnicy będą się musieli zmierzyć z 8 zadaniami.

Udział w Hackathonie jest nieodpłatny.

Więcej informacji na stronie: http://copernicus-hackathon.pl/