Seminaria

Zapraszamy Państwa do udziału w otwartych seminariach Planetary Lab, które odbywać się będą od kwietnia 2021 r. w każdy ostatni czwartek miesiąca o godzinie 18:30 w zespole MS TEAMS Planetary Lab – Seminars. Na każdym seminarium prezentowany jest ok. 45 minutowy wykład związany z działalnością Planetary Labu, po którym następuje krótka dyskusja.

Osoby mające konto pocztowe w domenie „uj.edu.pl” chcące uczestniczyć w seminarium mogą dołączyć do zespołu przy pomocy kodu dostępu: iz8s3bj. W tym celu należy w aplikacji Microsoft Teams wybrać zakładkę “Zespoły” a następnie “Wszystkie zespoły” -> “Dołącz do zespołu lub utwórz nowy” -> “Dołącz do zespołu wpisując kod” i podać powyższy kod dostępu.

W razie problemów z dołączeniem do zespołu, prosimy o kontakt pod adresem: mars@uj.edu.pl

Osoby nieposiadające konta pocztowego w domenie „uj.edu.pl” chcące dołączyć do zespołu są proszone o wysłanie wiadomości na adres: mars@uj.edu.pl
Uwaga: operacja dołączania do zespołu może potrwać do dwóch dni.

Harmonogram seminariów w roku akademickim 2020/2021:

29.04.2021 r.
Tytuł: Badanie procesów eolicznych kluczem do eksploracji Marsa
Prelegent: dr Joanna Kozakiewicz (MARS LAB)
[Lecture In Polish]

Abstrakt: Mars jest pustynną planetą. Od miliardów lat jego powierzchnia jest kształtowana przez procesy eoliczne, związane z transportowaniem przez wiatr cząsteczek pyłu, piasku i żwiru. Procesy te są odpowiedzialne za pojawianie się co kilka lat globalnych burz pyłowych, za powstawanie form akumulacyjnych na powierzchni planety, takich jak kilkusetmetrowej wysokości wydmy, jak również za erozję powierzchni w wyniku jej szlifowania niesionymi przez wiatr cząsteczkami. Zrozumienie tych procesów jest kluczowe dla prowadzenia skutecznej eksploracji Marsa, dotyczy to m.in. kwestii mobilności łazików i dronów, kartowania powierzchni czy przewidywania pogody marsjańskiej.


27.05.2021 r.
Title: Study of a Terrestrial Gamma-ray Flash Associated With an Elve Using Extremely Low Frequency Electromagnetic Waves
Prelegent: dr Volodymyr Marchenko (ELF LAB)
[Lecture in English]

Abstract: A short introduction to the considered Extremely Low Frequency (ELF) electromagnetic waves’ studies will be presented, to follow with an example of the performed research of a Terrestrial Gamma‐ray Flash (TGF). Such a phenomenon associated with an Elve in the Earth ionosphere was reported by the Atmosphere‐Space Interactions Monitor (ASIM) at the International Space Station.


24.06.2021 r.
Tytuł: Czy zasoby naturalne Kosmosu tkwią w próżni prawnej? Główne problemy prawne dotyczące space mining
Prelegent: prof. dr hab. Roman Kwiecień oraz dr Agata Cebera i mgr Jakub Firlus (SPACE LAW LAB)
[Lecture in Polish]

Abstrakt: Umowa regulująca działalność państw na Księżycu i innych ciałach niebieskich z 1979 r. określa Księżyc, inne ciała niebieskie i ich zasoby naturalne jako “wspólne dziedzictwo ludzkości”. Umową związało się jednak zaledwie 18 państw. Równocześnie zauważalna jest w ostatnich latach aktywność legislacyjna państw dotycząca ich działalności w przestrzeni kosmicznej. Wobec pluralizmu stanowisk prawnych państw w tym przedmiocie trudno mówić o regulacji statusu prawnego zasobów naturalnych Kosmosu i ich eksploatacji, zwłaszcza w celach komercyjnych, przez zwyczajowe prawo międzynarodowe. Nasuwa się wobec tego pytanie czy te zasoby, w związku z brakiem ich wyraźnej regulacji prawnej wiążącej wszystkich członków społeczności międzynarodowej, to res nullius podlegająca zawłaszczeniu? Celem wykładu jest prezentacja głównych problemów prawnych związanych ze space mining i ich możliwych rozwiązań.